آبی

از دانشنامه فرش
پرش به: ناوبری، جستجو

آبی ābī

از رنگ های اصلی و اولیه طبیعت، رنگ آسمان صاف و آب متراكم و سومین رنگ (از بالا) در رنگین كمان. [۱] آبی رنگی است آرامش بخش و پرقدرت كه متانت، وفاداری و ایمان رامی رساند و در دسته بندی رنگ ها، از زمره رنگ های سرد به شمار می رود، برعكس قرمز كه در دسته رنگ های گرم قراردارد.

طول موج این رنگ بین 460 تا480 نانو متر است(نور). رنگ آبی در رنگرزی خامه فرش مصرف فراوان دارد و از هماهنگی و تضاد آن با رنگ های دیگر برای تزيين فرش و بافت انواع نقش ها استفاده می شود. رنگرزها نوعی رنگ آبی را از هیدرو سولفیت سدیم، و سود و نیل آماده تهیه می کنند. آبی در كنار و بر روی سایر رنگ ها، متنوع به نظر می رسد و این خاصیت، خود، بر جذابیت و دلربایی آن می افزاید، مثلاً: بر روی زمينه بنفش تیره تر جلوه می كند و بر روی قرمز و نارنجی تیرگی خود را حفظ می نماید و قهوه ای تیره، قدرت آن را فزونی می بخشد.

محل به کار رفتن این رنگ در تابلو نقاشی یا فرش، تأثیری بسزا در افزایش جلوه گری آن دارد؛ اگر بالای تابلو باشد سبك تر و اگر در پایین قرار گیرد، سنگین تر و وزین دیده می شود.

رنگ آبی بر روی رنگ زرد، اثری تیره و بر روی سیاه با قدرت می درخشد. این رنگ به وسیله آمیزش با زرد یا قرمز به سادگی به سبز یا بنفش متمایل می شود.

انواع رنگ آبی را از گیاه وسمه، نیل و لاجورد به دست می آورند[۲]


منبع

  1. کتاب دانشنامه فرش ـ احمد دانشگر
  2. (ایتن، هنر رنگ، ص 200)