موزه فرش ایران

از دانشنامه فرش
پرش به ناوبری پرش به جستجو

موزه فرش ایران -efaršeirân

موزه فرش ایران در سال 1356ش با هدف حفظ آثار هنری و فرهنگی و سنت فرش بافی در ایران و ایجاد منبعی پژوهشی با هدف های زیر به وجود آمد:

  1. پژوهش در سابقه تحولات و كیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش به ویژه در ایران؛
  2. گردآوری و خرید نمونه انواع قالی های دست باف تاریخی ایران به منظور حفظ و ارائه آنها؛
  3. برگزاری نمایشگاه های موقت از فرش های قدیمی ایران.

انواع قالی و گلیم دست باف ایران، به ویژه فرش های قدیمی، با توجه به مرغوب بودن و تاریخ بافت آنها و با درنظرگرفتن ویژگی ها و سبك های فرش بافی ایران از لحاظ رنگ آمیزی، طرح، نقش، بافت، و تنوع مناطق قالی بافی در این موزه نگه داری می شود. مجموعه موزه فرش ایران دربرگیرنده برخی از باارزش ترین نمونه های منحصربه فرد قالی ایران از قرن نهم قمری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقاتی برای پژوهشگران و هنردوستان به شمار می آید.

ساختمان این موزه با معماری زیبا، كه آذین های بیرونی آن شبیه به دار قالی است، 3400 متر مربع مساحت دارد و در كنار پارك لاله تهران بنا شده است. این ساختمان دو تالار دارد كه تالار طبقه همكف به نمایشگاه دائمی اختصاص دارد و همواره تعدادی از بهترین فرش های مراكز مهم فرش ایران در آن به نمایش گذاشته می شود. تالار بالایی برای برگزاری نمایشگاه های موقت گلیم و قالی طراحی گردیده است.

كتاب خانه با هزاران جلد كتاب به زبان های مختلف در مورد فرش ایران و مشرق زمین و مذهب و هنر و ادبیات ایران، كتاب فروشی برای فروش كتاب ها و نشریات، نمایشگاه برای دیدن فیلم و اسلاید با موضوع قالی و قالی بافی، چاپ خانه برای چاپ كتاب ها و رساله ها، و نیز كارگاه قالی بافی به منظور آموزش انواع روش های فرش بافی به علاقه مندان از امکانات موزه فرش ایران است.

مرمت و بازسازی قالی های با ارزش که آسیب دیده نیز بخشی از وظایف موزه است. این وظیفه را بخش رفوگری و مرمت موزه فرش ایران به عهده دارد.

به موجب آمار منتشر شده، در هر ماه تعداد قابل توجهی از علاقه مندان از این موزه دیدن می کنند. در سالن نمایش موزه همواره فیلم و اسلایدهایی با موضوع قالی بافی و گلیم و هنرهای دیگر دستی ایران برای استفاده عموم بازدیدكنندگان موزه به نمایش درمی آید.

ضمناً به موجب مصوّبه مورخ 11/5/1376 موافقت شده است که در مناطق مهم تولید فرش ایران نیز موزه های فرش تشكیل شود. مشخصات نمونه ای از فرش های این موزه و برخی موزه های جهان در این فصل آمده و فهرست آنها در بند ۱۸ مدخل «موزه ها و مجموعه ها و ...» نوشته شده است.